Pravidla vnitřního řádu ambulance
Pravidla vnitřního řádu ambulance
- Povinností pacienta a jeho doprovodu je chovat se slušně k personálu ambulance a k zařízení ambulance, respektovat zásadu, že pořadí pacientů určuje lékař, nechovat se hlučně v prostoru ambulance a čekárny, nekouřit v prostoru ambulanc. Přítomnost psa je možná jen po předchozí domluvě s lékařem (výjimku tvoří asistenční zvíře nevidomého či jinak zdravotně postiženého)
-
Povinností pacienta je dodržovat termíny kontrol, docházet na ně včas a dodržovat doporučený léčebný režim. Pokud pacient nemůže na domluvenou kontrolu přijít, je nutné se alespoň 24 hodin předem omluvit (smskou, telefonicky). V případě, že pacient nepřijde na kontrolu neomluvěně 2x, považuji to za hrubé narušení vnitřního řádu ambulance a péči o pacienta ukončím (odkazuji na § 48 odst.2 písm. d) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, v platném znění.)
Pokud na vyšetření pacient mešká, je potřebné upozornit na tento fakt smskou, jinak nelze zaručit, že v čase jemu vyhrazeném nebude ošetřován již další pacient. - Pokud pacient nepřijde k plánované kontrole, neomluví se, ani se nepřeobjedná, po 3 měsících od této neuskutečněné kontroly považuji to za ukončení péče ze strany pacienta.
- Pořizovat fotografie a zvukové či obrazové nahrávky při vyšetření je ze zákona nepřípustné - tedy protizákonné a v rozporu s vnitřním řádem.
- Objednávání k vyšetření a konzultace stavu je potřebné provádět telefonicky, nikoliv osobně a to v ordinační době ve všední dny, mimo dovolenou.
- Do ordinace vstupuje pacient pouze po vyzvání lékařem, do té doby čeká v čekárně, vyhrazené pro tento účel. Lékař si vyhrazuje právo určovat pořadí pacientů bez ohledu na objednání.
- Konzultace po mailu a po telefonu u pacientů, kteří nejsou v mé péči, neposkytuji.
- Předání zprávy z léčby při změně psychiatra si pacient domlouvá sám (pokud se nedohodne pacient s lékařem jinak), odesílám poštou (datovou schránkou nebo e-Zprávou) psychiatrovi, do kterého péče pacienta předávám.
- Pacient je povinen neodkladně nahlásit změnu bydliště, pojišťovny nebo praktického lékaře, změnu v lécích a přítomnost nových nemocí od minulé kontroly, pokud tato změna nastane.
- Lékař si vyhrazuje právo mluvit s pacientem o samotě, bez jeho doprovodu, pokud přítomnost doprovodu při vyšetření komplikuje toto vyšetření.
- Elektronické recepty je možné zasílat i mailem či sms. Pokud si pacient léky nevyzvedne včas, recept ztratí platnost a pacient si vyžádá náhradní recept, je to možné za úhradu 30 Kč.
- Při přijetí do péče je nutno se prokázat platnou kartou pojištěnce.
- Pacient je povinen pravdivě informovat lékaře o svém aktuálním stavu, o souběžné jiné specializované péči, obzvláště psychiatrické a psychoterapeutické.
- Ze zákona je povinností lékaře navrhnout zákaz řízení motorových vozidel v případě, pokud se prokáže u pacienta takový stav, který je indikací k tomuto (nejčastěji demence, závislost na alkoholu a jiných psychotropních látkách apod., veškeré podrobnosti najdete ve: Vyhláška č.277/2004 Sb., výčet nemocí ve : Příloha č. 3 k vyhlášce č. 277/2004 Sb.)
- Ze zákona má zdravotník oznamovací povinnost v těchto případech: vražda, týrání svěřené osoby, úmyslného ublížení na zdraví a dalších dle ustanovení paragrafu 368 trestního zákoníku.
Opakované nebo hrubé porušení vnitřního řádu může být důvodem k vyřazení pacienta ze zdravotních služeb poskytovaných ambulancí ( § 48 odst.2 písm. d) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, v platném znění).
MUDr. Martina Hrnčířová